Сред най-големите губещи от въвеждането на мажоритарната избирателна система ще са малките партии, коментира за Радио Стара Загора Адриан Николов, политически анализатор и икономист от Института за пазарна икономика.
Той открои като положително последствие от прилагането на мажоритарна система гласуването в едномандатни избирателни райони. Това предполага избиране на личности, които успяват с личните си качества да спечелят подкрепата на избирателите. Мажоритарните избори улесняват значително създаването на парламентарни мнозинства, а оттам - и на еднопартийни правителства, заради по-малкия брой партии и формирането на стабилни двупартийни системи.
„Конкретно изборите в два тура позволяват коалиционна политика още преди изборите и създаване на стратегическо гласуване“, коментира Адриан Николов.
Сред отрицателните последствия от въвеждането на мажоритарната избирателна система е възможността да се създадат големи дисбаланси между структурата на гласовете и парламентарното представителство. Мажоритарното гласуване води и до замразяване на партийната система. Трудният достъп на нови и малки партии затруднява достъпа до нови теми, проблеми и сблъсъци до политическия дискурс, коментира още Адриан Николов.