Близо 50 участници в международна експертна среща по опазване и реинтродукция на белошипата ветрушка посетиха Спасителният център на Зелени Балкани днес. Конференцията ще продължи четири дни.
В рамките на няколко часа представители на неправитенствени организации от Испания, Италия, Гърция, Франция, и други страни от Европа се запознаха с дейностите на Зелени Балкани и в частност Спасителния център за диви животни по проект „Възстановяване на белошипата ветрушка“.
Проектът е петгодишен и се финансира от Програма "Лайф" на Европейската комисия. От началото на проекта са излюпени около 300 птици, които вече са освободени в природата. Доскоро видът белошипа ветрушка се считаше за изчезнал на територията на България, припомни Градимир Градев, ръководител на проекта. Той разясни и целта на срещата в Стара Загора.
След посещението си в Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“ ще посетят и Модула за адаптация и освобождаване на белошипи ветрушки в село Левка, където ще се запознаят с полевите дейности и резултатите от проекта.В страната ни гнездят 10 двойки белошипи ветруки в района на Сакар планина. Две от птиците, отгледани у нас с поставени на тях сателитни предаватели, са достигнали и са зимували в Африка през миналата година и след това са се върнали в България. Това се случва за първи път на Балканския полуостров, каза Градев.